Thyromine
Objawy problemów z tarczycą
Tarczyca znajduje się poniżej szyi przed krtanią, a jej kształt przypomina motyla. Jej zadaniem jest zbieranie jodu z krwi i produkcja hormonów - tyroksyny i trójjodotyronii regulujących zużycie energii praktycznie wszystkich narządów i we wszystkich komórkach naszego ciała.
Jej działalność jest kontrolowana przez przysadkę. Jest to jeden z najważniejszych organów regulacyjnych, które są zaangażowane w wiele funkcji organizmu. Prawdopodobieństwo choroby tarczycy jest cztery razy większe u kobiet niż u mężczyzn. Istotą problemu jest to, że układ odpornościowy nie jest częścią tarczycy i organizm wytwarza przeciwko niemu przeciwciała.
Kiedy dochodzi do zachwiania działania tarczycy przez funkcje organizmu powoli przejawia się:
- zmęczenie,
- dreszcze,
- osłabienie zdolności koncentracji,
- zaburzenia pamięci,
- wzrost masy ciała.
Po pewnym czasie pojawia się także suchość skóry, paznokcie zaczynają się łamać, dochodzi do zaparć, odczuwalne są bóle i skurcze mięśni. W przypadku kobiet zauważalne jest rozszerzenie się odstępów czasu w cyklu miesięcznym a krwawienia stają się słabsze. Choroba ta powoduje również nieprawidłowe owulacje, dlatego też kobieta pozostawiona bez leczenia może mieć problemy z zajściem w ciążę i większe prawdopodobieństwo poronienia bądź przedwczesnego urodzenia dziecka. W wyniku obniżenia czynności tarczycy u 20% przypadków może pojawić się depresja.
W przypadku choroby tarczycy mogą pojawić się właśnie takie objawy jak wyżej wymienione bądź wprost odwrotne. Wszystko w zależności od tego czy cierpimy na nadczynność czy niedoczynność tarczycy.
Do objawów chorób tarczycy należą
- Ogólne wyczerpanie – nawet po 8 lub 10 godzinach snu w nocy Twój organizm nie jest niewystarczająco zregenerowany, bądź nie jest w stanie funkcjonować przez cały dzień bez chwili drzemki.
- Zmiana masy ciała – nawet kiedy spożywasz produkty z niską zawartością tłuszczu i przestrzegasz rygorystycznej diety połączonej z program ćwiczeń możesz nie stracić na wadze. Trudności ze spadkiem wagi powiązane są z niedoczynnością tarczycy. natomiast niewyjaśnione zmiany masy ciała i problemy z nią mogą być nadczynności tarczycy.
- Stany lękowe, depresja – ataki paniki jak i stany lękowe mogą być objawem nadczynności tarczycy, natomiast pojawiająca się depresja może być objawem niedoczynności tarczycy. W tym przypadku leki antydepresyjne mogą nie działać.
- Niepłodność – może być związana z niezdiagnozowaną i nieleczoną tarczycą.
- Niski poziom cholesterolu może być oznaką nadczynności, natomiast wysoki poziom mimo stosowania odpowiedniej diety, leków i ćwiczeń zalicza się do objawów niedoczynności tarczycy.
- Niedoczynność tarczycy może powodować długie i ciężkie zaparcia, natomiast biegunka i zespół jelita drażliwego powiązany jest z nadczynnością.
- Skóra i włosy. Kiedy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy może wystąpić wypadanie włosów (jednak rzadko), a skóra staje się delikatna i cienka. Natomiast w przypadku niedoczynności włosy stają się kruche i łatwo wypadają a skóra grubieje, robi się sucha, ma tendencję do łuszczenia się.
- Uczucie obrzęku szyi i dyskomfortu podczas noszenia krawatów czy golfów często występuje jako ogólny objaw choroby tarczycy.
- Ogólny ból stawów i mięśni może stanowić podejrzenie choroby tarczycy.
Wiele osób z nadczynności również ma problemy z oczami - są czerwone, podrażnione, suche i obrzęknięte. Występuje zwiększona presja na nerw wzrokowy i tkanki oczodołu, powodując wytrzeszcz oka.
Choroby tarczycy mogą być diagnozowane za pomocą testów krwi. Ta metoda jest najbardziej czuła i najbardziej wiarygodna. Gdy czynność tarczycy jest niewystarczająca, wartość badanego hormonu jest wysoka. Niska wartość wskazuje nadmierną czynność tarczycy.
Nierozpoznane zaburzenia czynności tarczycy mogą znacznie zwiększyć ryzyko:
- otyłości,
- chorób serca,
- problemów z cholesterolem,
- depresji,
- niepokoju,
- utraty włosów,
- zaburzeń czynności seksualnych,
- bezpłodności i wielu innych objawów / problemów zdrowotnych.
Ważne jest, aby w odpowiednim czasie rozpoznać chorobę i podjąć leczenie. Cierpiąc z powodu wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza i jak najszybciej wykonać badania oraz podjąć ewentualne leczenie.