Na rynku dostępny jest już nowy suplement wspomagający tarczycę i ułatwiający utratę wagi ciała. Postaw na skuteczny i zaawansowany skład Thyrolin. Sprawdź teraz!

Thyromine - wspomaga zdrowie tarczycy

Thyromine
Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, z którą można żyć. Nieleczona może prowadzić jednak do bardzo poważnych komplikacji, w tym śmierci. Poważne stadia choroby potrafią zrewolucjonizować całe życie, łagodne – każą organizmowi zwolnić, przechodząc na bardziej oszczędny tryb pracy. Jak sobie radzić z tą chorobą? Jak nie zignorować jej objawów?

Podstawowe informacje o tarczycy

Tarczyna to mały gruczoł leżący u podstaw szyi, prawidłowo zbudowany z dwóch płatów połączonych cieśniną, czyli zwężonym pasem tkanki. Wydziela ona wewnętrznie dwa hormony: trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Hormony tarczycy mają decydujący wpływ na funkcjonowanie, wzrost oraz czynność układu nerwowego, układu ruchu i krążenia. Decydują również o poziomie syntezy białek oraz poziomie zużywania tlenu w komórkach.

Sama tarczyca nie decyduje jednak o sposobie swojego funkcjonowania. Jej prawidłowe działanie zagwarantowane jest przez dostarczany głównie wraz z pokarmem jod. Jest ona sterowana ponadto przez hormon wydzielany przez przysadkę mózgową (znajdującą się, jak sama nazwa wskazuje, w mózgu) – tyreotropinę (TSH). Z kolei funkcjonowanie w tym zakresie przysadki jest regulowane przez hormon podwzgórza (TRH).

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy. To wytwarzanie takiej ilości hormonów, które nie zaspokajają w 100% zapotrzebowania organizmu. Źródłem niedoczynności może być choroba samej tarczycy, leżąca w jej nieprawidłowej budowie – w takim wypadku mówi się o niedoczynności wrodzonej. Podłożem problemu może być również nieprawidłowe działanie przysadki, czy podwzgórza, mających bezpośredni wpływa na funkcjonowanie tarczycy. W tym drugim przypadku mówi się o niedoczynności wtórnej. Z kolei, gdy niedoczynność tarczycy wynika z nieprawidłowości kryjących się w samej tarczycy, mówi się o niedoczynności pierwotnej.

Niedoczynność tarczycy dotyka przede wszystkim kobiet w wieku od 40 do 60 lat. Ilość chorujących na tarczycę z roku na rok zwiększa się. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku, w którym diagnozuje się problem wynikający z funkcjonowania tego narządu.

Przyczyny

Istnieje wiele źródeł niedoczynności tarczycy. Jedną z najtrudniejszych do zdiagnozowania jest tak zwana choroba Hashimoto, polegająca na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Organizm staje się własnym wrogiem, niszczy własne komórki, zmniejsza się również produkcja hormonów.

Z nieprawidłowym, zbyt małym wydzielaniem hormonów tarczycy związane są stany zapalne. Wśród nich warto wymienić chorobę Riedla, która zazwyczaj wymaga przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Obserwowane jest również bakteryjne zapalenie gruczołu, które zazwyczaj leczy się podaniem tabletek.

Niedoczynność tarczycy jest również chorobą kobiet po porodzie. Cierpi na nią 5% pań po ciąży. Dysfunkcja ta jest jednak przemijająca.

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Jak niemal każda choroba spowodowana nieprawidłowym wydzielaniem hormonów, niedoczynność tarczycy rozwija się powoli. Objawy tej dysfunkcji mogą być mylone z różnymi innymi problemami organizmu. Pierwszymi symptomami są z pewnością: senność, przemęczenie, osłabienie oraz trudne do wytłumaczenia odczucie zimna, obserwowane nawet przy zewnętrznych wysokich temperaturach. Charakterystyczne dla choroby jest również gromadzenie tak zwanego śluzu (od którego niedoczynność tarczycy wzięła nazwę – obrzęku śluzowatego). Powoduje on zazwyczaj obrzmienie twarzy (zwłaszcza powiek) oraz rąk. Twarz nabiera bardziej surowego wyrazu, rysy są dużo bardziej uwidocznione. Wraz za tymi objawami pojawia się sztywność mięśni i stawów, wolniejsze ruchy. Zmienia się również głos. W chorobie zazwyczaj określany jest jako bardziej szorstki.

Choroba ma również niekorzystny wpływ na układ krwionośny. Serce zaczyna bić słabiej. Często wraz z nią pojawiają się objawy choroby miażdżycowej oraz wieńcowej. Trudności przysparzają ponadto możliwości koncentracji. Zmniejsza się efektywność pamięci krótkotrwałej. Czasami pojawiają się myśli depresyjne.

Chorzy na niedoczynność tarczycy narzekają również na stan włosów, które stają się suche, matowe i łamliwe. Objętość fryzur staje się mniejsza. Skóra z kolei ciągle domaga się nawilżenia, często się łuszczy. Apetyt mimo że nie dopisuje, powoduje tycie. U kobiet pojawiają się również problemy z miesiączką – stają się nieregularne i długie. Chorobie może towarzyszyć również niedokrwistość. Pojawiają się problemy z zajściem w ciąże oraz donoszeniem ciąży.

Niedoczynność tarczycy trzeba koniecznie leczyć. Nieleczona choroba prowadzi do groźnego w skutkach obniżenia temperatury ciała do 24-32°C, co w konsekwencji może powodować również śpiączkę.

Badania – czyli jak potwierdzić niedoczynność?

Podejrzewasz choroby tarczycy? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potwierdzenia Twoich obaw, da Ci skierowanie do endokrynologa. W celu zdiagnozowania nieprawidłowości, zlecone zostanie wykonanie badania poziomu hormonów TSH, T3 i T4. Stosowne badania wykonuje się poprzez zbadanie surowicy krwi. Po weryfikacji wyników badania lekarz zdiagnozuje, czy choroba tarczycy jest pierwotna, czy wtórna oraz jakiego pochodzenia jest to przypadłość: przysadkowego, czy podwzgórzowego. Oznaczenie poziomu przeciwciał pozwoli wykluczyć lub potwierdzić chorobę Hashimoto.

Leczenie

Leczenie tarczycy może przybierać różne formy: profilaktyki oraz właściwej terapii. W przypadku osób mających już zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy konieczne jest uzupełnianie niedoboru hormonów w tabletkach. Zazwyczaj leczenie zaczyna się od systematycznego wprowadzania niewielkiej ilości hormonów. Niestety terapia jest długa i w wielu przypadkach musi być kontynuowana przez całe życie.

W niektórych wypadkach, szczególnie u osób wyjątkowo narażonych na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zleca się suplementację diety jodem (należy jednak pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór jodu może spowodować niedoczynność tarczycy). Taką decyzję podejmuje się w przypadku leczenia kobiet ciężarnych, u osób, które zakończyły już leczenie farmakologiczne, u pacjentów po operacji wola. Dodanie jodu do diety jest również wskazane w przypadku osób, które cierpią na niedoczynność tarczycy właśnie z powodu niedoboru tego pierwiastka w diecie lub z powodu zaburzeń jego przemiany.

Zamów Thyromine już dzisiaj